Trh práce a nezaměstnanost

Stěžejní pojmy

klasický model trhu práce
poptávka po práci, nabídka práce
rovnovážná mzda
nominální a reálná mzda
pružné a nepružné ceny a mzdy
dobrovolná a nedobrovolná nezaměstnanost
původní keynesiánský model
nová keynesovská ekonomie
model efektivnostní mzdy
monetaristický pohled na trh práce
koncept přirozené míry nezaměstnanosti
model mylného vnímání cenové hladiny zaměstnanci
přirozená míra nezaměstnanosti
teorie reálných hospodářských cyklů
hypotéza hystereze na trhu práce


Shrnutí základních poznatků.

1. Důležitými předpoklady klasického modelu trhu práce jsou: flexibilní ceny i mzdy, homogenita práce. Jejich důsledkem je vyčišťování trhu práce a existence pouze dobrovolné nezaměstnanosti.

2. Funkce poptávky po práci v klasickém modelu a v podmínkách dokonalé konkurence na tomto trhu ukazuje závislost poptávaného množství práce na výši reálné mzdy (při nižší reálné mzdové sazbě každá firma maximalizuje zisk nájmem většího množství práce) za jinak stejných podmínek.

3. Funkce nabídky práce ukazuje závislost nabízeného množství práce na výši reálné mzdy. Je odvozena za předpokladu, že jednotlivci maximalizují užitek při volbě mezi spotřebou (závislou na odpracované době) a volným časem.

4. Z klasických předpokladů vychází dynamický model trhu práce, který umožňuje vysvětlit koncept přirozené míry nezaměstnanosti.

5. Přirozená míra nezaměstnanosti je stabilní mírou nezaměstnanosti (při konstantní velikosti pracovní síly), tj. míra ztráty pracovních míst se rovná míře nalezení práce. Za přirozeně nezaměstnané jsou považováni frikčně a strukturálně nezaměstnaní.

6. Podle původního keynesiánského modelu trhu práce jsou ceny a nominální mzdy krátkodobě nepružné, a proto se trhy práce nevyčišťují a existuje nedobrovolná nezaměstnanost. Na počátku recese se reálné mzdy chovají proticyklicky – při poklesu produkce se zvyšují.

7. Nová keynesovská ekonomie vysvětluje, proč se trhy práce nevyčišťují, na základě nominálních a reálných rigidit.

8. Teorie efektivnostní mzdy vysvětluje stabilitu reálných mezd ve firmách snahou snížit fluktuaci pracovníků a stimulovat jejich výkonnost.

9. Na klasický model trhu práce navazuje model mylného vnímání cenové hladiny zaměstnanci a model trhu práce spojený s reálnými hospodářskými cykly.

10. Model mylného vnímání cenové hladiny zaměstnanci je založen na asymetrii informací mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Firmy správně hodnotí vývoj cenové hladiny, zatímco zaměstnanci při rozhodování vycházejí z adaptivních očekávání a dočasně se mýlí (trpí peněžní iluzí). Dočasně se proto liší skutečná a přirozená míra nezaměstnanosti. Reálné mzdy se v důsledku chybného odhadu změn cenové hladiny zaměstnanci chovají proticyklicky.

11. Podle teorie reálných hospodářských cyklů kolísá zaměstnanost v důsledku reálných nabídkových šoků. Pozitivní reálné šoky (např. využití informační technologií) zvyšují produktivitu vstupů, negativní šoky (např. zdražení ropy) produktivitu vstupů snižují. Ohyb reálných mezd je procyklický (s růstem cen a velikosti produktu se zvyšují).

12. Hypotéza hystereze na trhu káceje alternativou k hypotéze přirozené míry nezaměstnanosti. Předpokládá dlouhodobý a stabilní vliv minulého vývoje míry nezaměstnanosti na její současnou výši. Vychází ze vztahu insiderů (pracovníků firmy) a outsiderů (potenciálních pracovníků) a bere v úvahu postupnou ztrátu kvalifikace nezaměstnaných a postupný pokles zájmu o práci při dlouhodobé nezaměstnanosti.


Výklad vybrané tématiky

Prezentace ke stažení (Nezaměstnanost) – .ppt, 1MB

Pro přehrání videa je nutné mít nainstalovaný Flash Player.


Doplňovací cvičení

  1. Do vynechaného místa doplňte vhodný výraz, tak aby věta dávala smysl a její význam byl pravdivý.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit a vedle Vámi zadaného výrazu se zobrazí správný výsledek.
  3. Porovnejte své odpovědi s výsledky. Slova se samozřejmě mohou lišit, ale význam by měl být stejný.

1. Míra nezaměstnanosti se měří poměrem počtu nezaměstnaných k pracovní síle (tj. k ekonomicky aktivnímu obyvatelstvu). Míra (koeficient) pracovní participace je definována jako poměr pracovní síly (resp. ekonomicky aktivního obyvatelstva) k počtu osob v produktivním věku.

2. Přirozená míra nezaměstnanosti je míra nezaměstnanosti při produktu na úrovni potenciálního produktu, tj. při plné zaměstnanosti, která uvažuje jen frikčně a strukturálně nezaměstnané. Při frikční nezaměstnanosti se počet volných a poptávaných pracovních míst shoduje v kvalifikační i regionální struktuře. V případě strukturální nezaměstnanosti se celkový počet volných a celkový poptávaných pracovních míst shoduje, ale odlišnost existuje v kvalifikační i regionální struktuře. Pokud se v důsledku větší pružnosti trhu práce sníží strukturální nezaměstnanost, přirozená míra nezaměstnanosti klesne.

3. přirozená míra nezaměstnanosti je stabilní mírou nezaměstnanosti v dané ekonomice – trh práce je v dané ekonomice v rovnováze (počet zrušených pracovních míst se rovná počtu nově vytvořených pracovních míst). NAIRU představuje míru nezaměstnanosti, při které neexistuje tendence k akceleraci ani k deceleraci inflace – tato míra nezaměstnanosti se může od přirozené míry nezaměstnanosti lišit (míra nezaměstnanosti se mění, ale v daném intervalu – jehož velikost je ovlivněna pružností daného trhu práce – např. rolí odborů, flexibilitou mezd – je míra inflace stabilní).

4. Výše přirozené míry nezaměstnanosti je determinována demografickou skladbou, mírou náhrady (tj. výší podpory v nezaměstnanosti), minimální mzdou a rekvalifikačními programy. Přirozená míra nezaměstnanosti (u*= [z/(z + n)]•100) závisí na míře, v jaké zaměstnané osoby práciztrácejí (z) a na míře, v jaké nezaměstnané osoby práci nacházejí (n). Čím vyšší je míra ztráty práce, tím vyšší je míra nezaměstnanosti, čím vyšší je míra nalezení práce, tím nižší je míra nezaměstnanosti.

5. Hypotéza hystereze na trhu práce vychází z krátkodobého/dlouhodobého vlivu minulého vývoje míry nezaměstnanosti na její současnou úroveň a z rozdílné vyjednávací síly insiderů a outsiderů při jednání o pracovních smlouvách. Pokud se v minulosti zvýšila míra nezaměstnanosti, zvýší se nezaměstnanost dlouhodobě, protože nezaměstnaní jednak ztrácejí svou kvalifikaci, jednak jejich ochota pracovat klesá. Neočekávaný pokles poptávky po práci sníží počet insiderů, což při vyjednávání o příštích mzdách zvýší/sníží vyjednávací sílu zbývajících insiderů → reálná mzda se zvýší nad /sníží pod rovnovážnou mzdu a nezaměstnanost roste.

Klasický model trhu práce

6. Klasický model trhu práce vychází z těchto předpokladů: firmy maximalizují zisk a domácnosti maximalizují užitek ze spotřeby statků a služeb a volného času, ceny (i nominální mzdy) jsou pružné a vyčišťují trhy.

7. Firma maximalizuje zisk a najímá optimální množství práce, pokud platí: MRPL = w, resp. MPL •P = w, tedy MPL , tj. [df(K0,L)/dL] = w/P, tj. mezní produkt práce se rovná reálné mzdové sazbě.

8. Agregátní poptávka po práci LD = f (w/P) je klesající funkcí reálné mzdy. Individuální nabídku práce odvodíme s využitím indiferenční analýzy – hledáme optimální kombinace spotřeby a volného času při různých úrovních reálné mzdy.

9. Při růstu reálné mzdové sazby může optimální množství volného času klesat (pokud substituční efekt změny mzdové sazby je větší než důchodový efekt) nebo růst (pokud substituční efekt změny mzdové sazby je menší než důchodový efekt). Protože L + H = 24, můžeme graficky vyjádřit individuální nabídku práce jako vztah mezi reálnou mzdovou sazbou a počtem odpracovaných hodin – pokud substituční efekt převažuje na důchodovým, nabídka práce bude rostoucí, pokud důchodový efekt převažuje na substitučním, nabídka práce bude klesající. Křivka individuální nabídky práce je tedy zpětně zakřivená.

10. Agregátní nabídka práce LS = f (w/P) je rostoucí funkcí reálné. Agregátní nabídka práce je rostoucí, protože růst reálné mzdové sazby vyvolá příchod nových pracovníků do ekonomiky.

11. Na klasickém trhu práce neexistuje nedobrovolná nezaměstnanost, protože při převisu nabídky nad poptávkou práce budou klesat reálné mzdy, dokud se trh práce nevyčistí, tj. dokud se neobnoví rovnováha na trhu práce. Pokud vzroste cenová hladina, reálné mzdy za jinak stejných podmínekklesnou → roste poptávané množství práce a zároveň klesá nabízené → firmy zvýší nominální mzdové sazby,vzrostou i reálné mzdové sazby a trh práce se vyčistí.

Keynesiánský pohled na trh práce

12. Nedobrovolná nezaměstnanost na keynesiánském trhu práce je v původním modelu způsobena fixními nominálními mzdami v krátkém období a agregátní poptávkou zaostávající za potenciálním produktem. nepružnost mezd je ovlivněna institucionálními podmínkami na trhu práce (vliv odborů, délka kontraktů). Protože v recesi dochází k poklesu HDP a k poklesu (zpomalení tempa růstu) cenové hladiny, při daných nominálních mzdách se reálné mzdy zvyšují – za jinak stejných podmínek tedy dochází k proticyklickému chování reálných mezd.

13. Noví keynesiánci vysvětlují existenci nedobrovolné nezaměstnanosti, resp. existenci nerovnováhy na trhu práce nízkou pružností mezd a cen. Nominální nepružnosti (rigidity) jsou spojeny s nepružnými nominálními cenami zboží a služeb a nominálními mzdami – mezi mikroekonomické příčiny pomalého přizpůsobování patří například: náklady firem při změnách cen (menu costs), koordinační selhání, implicitní cenové kontrakty. Reálné nepružnosti (rigidity) znamenají nepružné relativní ceny – např. cenu daného zboží ve vztahu k cenám ostatních zboží a služeb nebo reálnou mzdu.

14. Efektivnostní mzda je mzda, při které firma vykazuje minimální průměrné náklady na jednoho efektivního pracovníka, tj. dosahuje nejvyššího poměru výkonnosti a mezd. Teorie efektivnostní mzdy vysvětluje tendenci firem udržovat reálné mzdy nad rovnovážnou mzdou z následujících důvodů: firmy předpokládají přímou úměru mezi výší mzdy a výkonností (produktivitou) pracovníka → firmy takto snižují fluktuaci kvalifikovaných pracovníků a překonávají problém nepříznivého výběru při najímání kvalitních pracovníků.

Friedmanův model mylného vnímání cenové hladiny zaměstnanci

V modelu předpokládáme pružnost cen i mezd i v krátkém období. Klíčovým předpokladem Friedmanova modelu je informační asymetrie mezi firmami a zaměstnanci, resp.dočasně mylná interpretace pohybu cenové hladiny, resp. pohybu reálné a nominální mzdy na straně zaměstnanců, jejichž očekávání jsou formována adaptivně, tj. na základě zkušeností z minulosti. Zatímco firmy správně hodnotí dostupné údaje a vývoji cen a při nájmu práce se rozhodují podle skutečné reálné mzdy, množství práce nabízené zaměstnanci je determinováno očekávanou reálnou mzdou, jejíž výše je dána výší nominální mzdy a očekávanou úrovní cenové hladiny. Krátkodobé kolísání Y kolem Y* je tedy podmíněno informační převahou firem nad zaměstnanci. V důsledku mylného vnímání cenové hladiny pracovníky v modelu dochází k proticyklickému chování reálných mezd. Jakmile domácností zjistí omyl v odhadu cenové hladiny a upraví svá očekávání, trh práce se vyčistí v důsledku následné změny nominálních mezd odpovídající změně skutečné cenové hladiny. Friedmanův model vysvětluje ekonomický cyklus rozdíly meziskutečnou a očekávanou cenovou úrovní. Y se odchyluje od potenciálního produktu pouze tehdy, když se skutečná cenová hladina (P) odlišuje od očekávané cenové hladiny (P).

Trh práce podle teorie reálných hospodářských cyklů

V modelu předpokládáme pružnost cen i mezd i v krátkém období. Důvodem kolísání zaměstnanosti jsou pozitivní nebo negativní nabídkové reálné šoky – např. (pozitivní šok) zlepšení technologie nebo (negativní šok)zvýšení cen ropy. Protože zlepšení technologie vede k růstu mezního produktu práce a ke zvýšení produktivity práce a také k růstu reálné mzdy, je pohyb reálných mezd procyklický. Agregátní nabídka práce je rostoucí, protože:1) při růstu reálné mzdové sazby převažuje substituční efekt nad efektem důchodovým a na trh práce přicházejí noví pracovníci, 2) v důsledku mezičasového substitučního efektu pracovníci v období, kdy je reálná mzda vyšší, jsou ochotni pracovatvíce. Pokud se zvýší reálná úroková míra, současná hodnota celkové mzdy (předp.jistotu mzdy ve dvou obdobích) klesne, protože klesne současná hodnota mzdy v příštím období a pro zaměstnance je výhodnější pracovat v současnosti více než v budoucnu.

Vyhodnotit

Rozhodnětě o pravdivosti výroku

  1. Zaškrtněte výroky, které jsou pravdivé.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit.
  3. Vaše chybné odpovědi jsou vyznačeny červeně.

Podle hypotézy přirozené míry nezaměstnanosti je dlouhodobě skutečný produkt na úrovni potenciálního produktu.

Přirozená míra nezaměstnanosti klesá, pokud roste míra nalézání práce.

Klasický model trhu práce předpokládá nepružnost nominálních mezd i cen.

Na klasickém trhu práce se agregátní poptávka po práci zvýší, pokud je mezní produktivita práce vyšší.

Pokud individuální nabídka práce roste, pak je substituční efekt při volbě mezi volným časem a spotřebou menší než důchodový efekt.

Proticyklický pohyb reálných mezd na keynesiánském trhu práce je podmíněn nepružnými reálnými mzdovými sazbami.

Proticyklický pohyb reálných mezd v modelu mylného vnímání cenové hladiny zaměstnanci je spojen s racionálními očekáváními na straně zaměstnanců.

Peněžní iluze zaměstnanců umožňuje odchylku skutečného produktu od jeho potenciální úrovně.

Peněžní iluze spočívá v tom, že zaměstnanci zaměňují růst reálných mezd za růst nominálních mezd.

Efektivnostní mzda je mzda, při které firma vykazuje minimální průměrné náklady na jednoho efektivního pracovníka.

Teorie efektivnostní mzdy vysvětluje tendenci firem udržovat reálné mzdy pod rovnovážnou mzdou.

Podle teorie reálných hospodářských cyklů se s růstem reálné mzdové sazby nabídka práce nemění.

Pohyb reálných mezd je podle teorie reálných hospodářských cyklů proticyklický v důsledku rigidity nominálních mezd.

Podle hypotézy hystereze na trhu práce platí: čím menší počet insiderů, tím silnější je jejich vyjednávací pozice při uzavírání mzdových kontraktů.

Hypotéza hystereze na trhu práce vysvětluje vliv minulého vývoje nezaměstnanosti na její současnou úroveň.

Vyhodnotit

Comments are closed.