Hodnocení výkonnosti ekonomiky

Stěžejní pojmy

hrubý domácí produkt, čistý domácí produkt
výrobní, výdajová a důchodová metoda
čistý a hrubý národní důchod
potenciální produkt
reálné nebo nominální úroveň
cenová hladina, míra inflace
deflátor HDP, index spotřebitelských cen a index cen výrobců
míra nezaměstnanosti a míra ekonomické aktivity (míra participace)
pracovní síla a nezaměstnanost
platební bilance, změny devizových rezerv
tzv. magický čtyřúhelník, makroekonomické identity


Shrnutí základních poznatků.

1. Základními makroekonomickými ukazateli používanými při hodnocení výkonnosti ekonomiky jsou: ukazatele typu produkt (hrubý domácí produkt, hrubý národní důchod, atd.), míra inflace, míra nezaměstnanosti a ukazatele popisující vnější ekonomickou pozici země (např. saldo obchodní bilance, saldo běžného účtu platební bilance, podíl exportu či importu na HDP, atd.).

2.Ukazatel typu „produkt“ je tokovou veličinou. Vyjadřuje tržní hodnotu finálních statků a služeb, vytvořených za určité období (obvykle za čtvrtletí nebo za rok). HDP je produkt vytvořený na území daného státu v daném časovém období rezidenty i nerezidenty. Hrubý národní důchod vyjadřuje hodnotu finálních statků a služeb vytvořených pouze rezidenty dané země doma i v zahraničí, liší se tedy od HDP o saldo zahraničních důchodů. Potenciální produkt je produkt vytvořený při plném využití disponibilních zdrojů. Všechny ukazatele typu produkt (důchod) mohou být vykazovány buď v reálné (ve stálých cenách základního roku) nebo v nominální podobě (v cenách běžného roku).

3. HDP lze zjišťovat třemi metodami: výrobní (součet přidaných hodnot na jednotlivých stupních výroby), výdajovou (součet výdajů domácností, firem, vlády a zahraničí na nákup produktu dané ekonomiky) a důchodovou (součet důchodů majitelů výrobních faktorů před zdaněním).

4. K měření vývoje cenové hladiny v čase (ke zjišťování tzv. míry inflace) se používají cenové indexy. Implicitní cenový index – deflátor HDP – je dán podílem nominálního a reálného HDP. Index spotřebitelských cen (CPI) je uveřejňován každý měsíc a měří vývoj cenové hladiny prostřednictvím změn cen produktů zastoupených ve stabilním spotřebním koši, přičemž váhy jednotlivých statků zastoupených ve spotřebním koši jsou fixní. Indexy cen výrobců (průmyslových, zemědělských, index cen stavebních prací, index cen tržních služeb) jsou rovněž založeny na stálých vahách a počítají se měsíčně. Například index cen průmyslových výrobců měří průměrný cenový vývoj všech průmyslových výrobků vyrobených a prodaných na domácím trhu.

5. Situaci na trhu práce popisují ukazatele míra nezaměstnanosti (podíl nezaměstnaných na ekonomicky aktivním obyvatelstvu) a míra ekonomické aktivity, resp.míra participace (podíl pracovní síly na obyvatelstvu v produktivním věku).

6. Platební bilance souhrnně zachycuje transakce rezidentů jedné země s nerezidenty (se zahraničím)nejčastěji za období jednoho kalendářního roku. Platební bilance se skládá z řady účtů (běžný, finanční, kapitálový, účet chyb a opominutí) a podúčtů (např. běžný účet z podúčtu obchodní bilance, bilance služeb, bilance transferů a důchodů atd.), vyrovnávací položkou (platební bilance je účetně vždy vyrovnaná) je změna devizových rezerv.

7. Tzv. magický čtyřúhelník umožňuje celkové hodnotit výkonnost dané země na základě tempa růstu HDP, míry inflace, míry nezaměstnanosti a podílu schodku běžného účtu platební bilance na HDP. Příznivý vývoj ekonomiky se promítá do zvětšování plochy magického čtyřúhelníka.

8. Základní makroekonomická identita (vycházející z možnosti zjistit produkt ekonomiky rozdílnými metodami) umožňuje zachytit možnosti financování jednotlivých sektorů ekonomiky (soukromého, vládního a sektoru vnějších vztahů).


Výklad vybrané tématiky

Prezentace ke stažení (Hodnocení výkonnosti) – .ppt, 1,5MB


Doplňovací cvičení

  1. Do vynechaného místa doplňte vhodný výraz, tak aby věta dávala smysl a její význam byl pravdivý.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit a vedle Vámi zadaného výrazu se zobrazí správný výsledek.
  3. Porovnejte své odpovědi s výsledky. Slova se samozřejmě mohou lišit, ale význam by měl být stejný.

1. Hrubý domácí produkt představuje hodnotu finálních statků a služeb vyprodukovaných rezidenty i nerezidenty v dané ekonomice za dané časové období (jedná se o tokovou veličinu).

2. HDP v tržních cenách lze určit výdajovou metodou jako souhrn výdajů na nákup finálních statků v dané ekonomice (tj. C+I+G+NX).

3. Výrobní metodou určíme HDP jako součet přidaných hodnot v primárním, sekundárním a terciálním sektoru – abychom dostali údaj v tržních cenách,přičteme nepřímé daně a odečteme subvence.

4. Při použití důchodové (nákladové) metody určíme HDP v tržních cenách jako součet důchodů vyplývajících z vlastnictví výrobních faktorů před zdaněním, + opotřebení kapitálu(odpisy) + nepřímé daně subvence.

5. Hrubý národní důchod představuje hodnotu finálních statků a služeb vyprodukovaných rezidenty dané ekonomiky doma i v zahraničí. HND zjistíme tak, že od HDP odečteme čisté běžné transfery a čisté prvotní důchody z výrobních faktorů ve vlastnictví nerezidentů realizované v dané ekonomice a přičteme čisté běžné transfery a čisté prvotní důchody z výrobních faktorů ve vlastnictví rezidentů realizované v zahraničí, tj. HND = HDP + BV(BV je saldo bilance výnosů běžného účtu platební bilance).

6. Ukazatel HND je v malé otevřené ekonomice s výrazným přílivem přímých zahraničních investic menší než HDP a je vhodnějším ukazatelem při úvahách o možnostech spotřeby, investic a úspor dané ekonomiky.

7. Pokud od HND odečteme čisté daně a přičteme saldo běžných transferů (tj. HND – NT + BT), dostaneme disponibilní důchod.

8. Základní makroekonomická identita vychází ze skutečnosti, že výdaje na HDP se rovnají alokaci HDP, resp. výdajová a důchodová metoda výpočtu HDP vedou ke stejnému výsledku. 9. V případě využití ukazatele HND základní makroekonomická identita vychází z dvojího vyjádření HND: C + S + NT – BT = C + I + G + NX + BV, resp.po zjednodušení :(S-I) + BS = BÚ, kde BS je rozpočtové saldo a BÚ je saldo běžného účtu platební bilance (BÚ = NX + BV+ BT).

9. Pokud je země čistým příjemcem PZI (tj. domácí úspory jsou menší než domácí investice) a zároveň je rozpočtové saldo deficitní, země vykazuje také deficit běžného účtu platební bilance – domácí investice jsou tedy částečně financovány ze zahraničí, což má odraz v deficitu bilance výnosů.

10. Tzv. magický čtyřúhelník při hodnocení výkonnosti ekonomiky bere v úvahu: tempo růstu HDP, míru inflace, míru nezaměstnanosti, podíl salda běžného účtu platební bilance na HDP. Zvětšení plochy magického čtyřúhelníku vyjadřuje zlepšení výkonnosti ekonomiky.

Vyhodnotit

Rozhodnětě o pravdivosti výroku

  1. Zaškrtněte výroky, které jsou pravdivé.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit.
  3. Vaše chybné odpovědi jsou vyznačeny červeně.

Hrubý národní důchod zjistíme tak, že k hrubému domácímu produktu přičteme saldo zahraničních důchodů.

Ze základní makroekonomické identity vyplývá: deficit běžného účtu může být – při rovnosti úspor a investic -způsoben přebytkem rozpočtového salda.

Ze základní makroekonomické identity vyplývá: nedostatečné domácí úspory (úspory menší než investice) při vyrovnaném rozpočtovém saldu znamenají deficitní běžný účet.

Deflátor HDP je implicitním cenovým indexem, protože je zjišťován přímo – měřením změny cen všech finálních statků v ekonomice.

Cenový spotřebitelský index zahrnuje i změnu cen importovaných statků.

Míra participace (ekonomické aktivity) je podíl zaměstnaných na ekonomicky aktivním obyvatelstvu.

Pokud je v dané zemi HND vyšší než HDP, pak je saldo zahraničních důchodů kladné – důchody rezidentů v zahraničí jsou vyšší než důchody nerezidentů v dané ekonomice.

Pokud byl v daném roce finální výrobek sice vyroben, ale nebyl koupen konečným spotřebitelem, pak se v HDP neprojeví.

Pokud je v ekonomice plná zaměstnanost, pak je míra nezaměstnanosti nulová.

Příliv přímých zahraničních investic do dané ekonomiky je zachycen na finančním účtu platební bilance.

Pokud je čistý export přebytkový, nemůže být běžný účet platební bilance deficitní.

Pokud nominální HDP roste a cenová hladina roste rychlejším tempem, pak reálný produkt klesá.

Při výpočtu HDP výdajovou metodou nejsou transfery položkou vládních nákupů statků a služeb.

Ukazatel čistý národní důchod zahrnuje také zisky firem se zahraničním vlastníkem vytvořené na našem území a převedené do mateřské země.

Výdaje na bytovou výstavbu domácností jsou při výpočtu HDP součástí spotřebních výdajů.

Vyhodnotit

Comments are closed.