Úvod do makroekonomie

Stěžejní pojmy

makroekonomie, mikroekonomie
zásahy ze strany státních autorit
pozitivní a normativní ekonomické školy
standardní ekonomická teorie
ekonomické modely
chyby v makroekonomickém uvažování


Shrnutí základních poznatků.

1.Makroekonomie se zabývá analýzou chování ekonomiky jako celku. Makroekonomie zkoumá ekonomickou výkonnost země, zabývá se fungováním agregátních trhů (trh statků a služeb, trh práce, finanční trh, atd.) a popisuje fungování ekonomiky pomocí základních makroekonomických agregátů ( ukazatele typu produkt a důchod, míra inflace, míra nezaměstnanosti, atd.) Makroekonomie se zabývá chováním státu jako ekonomického subjektu, zejména chováním vlády a centrální banky a dopady jejich zásahů (hospodářské politiky) do fungování ekonomiky. Makroekonomie zkoumá vztahy mezi ekonomikami, jejich vzájemnou interakcí a dopady mezinárodního obchodu na výkonnost jednotlivých ekonomik.

2. Pozitivní přístup k ekonomické analýze je založen na hledání a popisu objektivních zákonitostí fungování ekonomiky. Normativní přístup je založen na formulaci vhodných doporučení pro změny fungování ekonomiky.

3. Ekonomické modely jsou sice založeny na omezujících výchozích předpokladech, ale pomáhají pochopit podstatu ekonomických procesů.


Výklad vybrané tématiky

 


Doplňovací cvičení

  1. Do vynechaného místa doplňte vhodný výraz, tak aby věta dávala smysl a její význam byl pravdivý.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit a vedle Vámi zadaného výrazu se zobrazí správný výsledek.
  3. Porovnejte své odpovědi s výsledky. Slova se samozřejmě mohou lišit, ale význam by měl být stejný.

1. Makroekonomie se zabývá zkoumánímagregátních ekonomických veličin.

2. Předmětem makroekonomie je také chování státních autorit, zejména vlády, která stanovuje právní rámec fungování ekonomiky, a centrální banky, která například formou změny referenční úrokové sazby provádí monetární politiku.

3. Zastánci volného trhu – liberální ekonomové – považují fungování tržního mechanismu za efektivní, státní zásahy fungování trhu narušují.

4. Pro pozitivní přístup k ekonomické analýze je typická formalizace a matematizace a cílem pozitivní ekonomie je odhalení objektivních zákonitostí fungování daného systému.

5. V případě normativního přístupu k ekonomickému zkoumání je cílem zdokonalení ekonomického systému. Základním cílem standardní makroekonomické teorie je hledání rovnováhy na agregátních trzích.

6. Při formulování ekonomických modelů se používají zjednodušující předpoklady, při prezentaci závěrů modelu je často používán koncept ceteris paribus, tj.za jinak stejných podmínek.

7. Při vysvětlení ekonomických jevů i výsledků ekonomických modelů je třeba se vyhnout metodologickým chybám, k nimž zejména patří: záměna příčiny za následek, usuzování z jednotlivosti na celek, nesprávné uplatnění principu ceteris paribus neboli za jinak stejných podmínek, zaměňování časové následnosti s příčinnou souvislostí.

Vyhodnotit

Rozhodnětě o pravdivosti výroku

  1. Zaškrtněte výroky, které jsou pravdivé.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit.
  3. Vaše chybné odpovědi jsou vyznačeny červeně.

Makroekonomie se zabývá ekonomickou výkonností dané země tak, že sleduje odděleně fungování jednotlivých trhů.

Za ekonomické zákonitosti jsou označeny pouze takové příčinné souvislosti, které platí v každém jednotlivém případě.

Protože ekonomie je vědou společenskou, nikoliv vědou exaktní, mají ekonomické zákony stochastický charakter.

Podle zastánců liberálního přístupu (liberálních směrů v ekonomické teorii) je úkolem státu stanovit právní rámec pro fungování tržních subjektů a ve významné míře regulovat fungování „neviditelné ruky trhu“prostřednictvím zásahů do ekonomiky.

Podle intervencionistického přístupu jsou státní zásahy do fungování ekonomiky žádoucí, protože eliminují tržní selhání.

Pro pozitivní ekonomii je typický popis ekonomické reality a snaha formulovat ekonomické zákonitosti s použitím formalizovaných modelů.

Pro normativní přístup k ekonomii je typické formulovat doporučení, která povedou k pozitivním změnám ekonomického systému.

Cílem ekonomických modelů je zjednodušit reálné ekonomické jevy tak, aby byly zachovány klíčové faktory a vysvětleny podstatné rysy daného jevu.

Pokud firmám v jednom odvětví průmyslu klesají zisky, výkonnost ekonomiky jednoznačně klesá.

Princip "jinak stejných podmínek" (ceteris paribus) je v ekonomii používán, pokud je cílem charakterizovat vliv daného jevu na ekonomickou realitu.

Tvrzením "růst hrubých investic firem vede vždy k růstu ekonomické výkonnosti" se dopouštíme metodologické chyby typu "usuzování z části na celek".

Vyhodnotit

Comments are closed.