Monopolistická konkurence

Obsah

1. Předpoklady modelu monopolistické konkurence
2. Rozhodování firmy v MK v krátkém období
3. Rozhodování firmy v dlouhém období
4. Chamberlinův model (model s proporcionální křivkou poptávky)
5. Neefektivnost monopolistické konkurence


Stěžejní pojmy

diferenciace produkt
vysoká elasticita individuální poptávky
převis výrobní kapacity
optimální výstup v krátkém období
tendence k nulovému ekonomickému zisku v dlouhém období
konvenční a proporcionální křivka poptávky


Výklad vybrané tématiky

Monopolistická konkurence – LR

Poptávka po zboží vyráběnémv podmínkách monopolistické konkurence, znázorněná v grafu , roste (z D na D’). Znázorněte a vysvětlete krátkodobé a dlouhodobé důsledky této tržní změny z pohledu vývoje výše zisku a počtu firem v odvětví.

a) Pro grafické porovnání ziskové situace firmy v monopolistické konkurenci při nižší a vyšší poptávce vycházíme z výchozí nižší individuální poptávky, resp. křivky D0 a z ní odvozené křivky MR0. Průsečík křivky MR0 a MC určuje na ose x optimální množství výstupu a v závislosti na poptávce na ose y jeho cenu P0. Protože se při vyznačené výši výstupu vyrovnávají průměrné náklady s průměrnými příjmy (křivka AC se dotýká křivky poptávky, resp. křivky AR), firma dosahuje nulového ekonomického zisku.

b) Při vyšší individuální poptávce, resp. poptávce vyznačené křivkou D1 určuje optimální množství výstupu průsečík z ní odvozené křivky MR1 a křivky MC a v závislosti na poptávce D1 na ose y jeho cenu P1.

c) Při vyznačené výši výstupu Q1 jsou průměrné náklady nižší než průměrné příjmy (křivka AC leží pod křivkou poptávky, resp. křivkou AR), firma má po realizaci této výše výstupu kladný ekonomický zisk, jehož výše je znázorněná šrafovanou plochou.

d) Ziskovost odvětví vede v dlouhém období k přílivu firem do odvětví a jeho ziskovost klesá – pokles individuální poptávky trvá, dokud se průměrné příjmy a průměrné náklady firem v odvětví nevyrovnají. Situace tenduje v dlouhém období k nulovému ekonomickému zisku.

Prezentace ke stažení (Monopolistická konkurence) – .ppt, 3,16MB


Kontrolní otázky

1) Vysvětlete, v jakém vztahu je malá monopolistické síla firmy v monopolistické konkurenci, cenová elasticita poptávky po její produkci a sklon křivky poptávky.
2) Je důvodem převisu kapacity v monopolistické konkurenci skutečnost, že cena produkce je vyšší než MC?
3) Jak je možné, že i přes určitou výrobní a alokační neefektivnost je monopolistický typ konkurence považován za žádoucí?
4) Jak se v Chamberlinově modelu liší proporcionální a konvenční křivka poptávky?
5) Jaké jsou dva základní rysy monopolistické konkurence?
6) Určete, co se stane s křivkou poptávky po produkci firmy v dlouhém období v případě, že v krátkém období dosahuje kladný ekonomický zisk.
7) Jaká podmínka určuje dlouhodobé optimum v Chamberlinově modelu?
8) K jakému vývoji dojde na monopolistickém trhu v případě, že konvenční křivka poptávky leží pod křivkou LAC?


Doplňovací cvičení

  1. Do vynechaného místa doplňte vhodný výraz, tak aby věta dávala smysl a její význam byl pravdivý.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit a vedle Vámi zadaného výrazu se zobrazí správný výsledek.
  3. Porovnejte své odpovědi s výsledky. Slova se samozřejmě mohou lišit, ale význam by měl být stejný.

1) Firma v podmínkách monopolistické konkurence na trhu výrobků a služeb nemůžedlouhodobě vyrábět s kladným ekonomickým ziskem.

2) Bod uzavření firmy vyjadřuje dotyk křivek AVCa AR (AVC, D) .

3) Při srovnání alokační efektivnosti monopolu a monopolistické konkurence zjistíme, že náklady mrtvé váhy jsou v podmínkách monopolu větší než v podmínkách monopolistické konkurence.

4) Jedním z důsledků volného vstupu do monopolistického odvětví je skutečnost, že v dlouhodobém optimu žádná firma nezískává kladný ekonomický zisk .

5) Firma v monopolistické konkurenci má v rovnováze převis kapacity, protože rovnovážný výstup je menší, než výstup umožňující minimalizovat dlouhodobé AC.

6) Skutečnost, že v rovnováze převyšuje cena mezní náklady výroby způsobuje, že v monopolistické konkurenci existujínáklady mrtvé váhy .

7) Firma se v krátkém období může dostat do ztrátové situace a při svém rozhodnutí ohledně pokračování ve výrobě se řídí výší variabilních nákladů (resp. AVC) .

8) Konvenční křivka poptávky v Chamberlinově modelu (označovaná d) vychází z předpokladu, že firmy výrobkové skupiny nebudou následovat změnu ceny provedenou representativní firmou.

9) Při dlouhodobém optimu firmy v Chamberlinově modelu se vyrovnává po d a D (konvenční d, proporcionální D) poptávka.

10) V podmínkách monopolistické konkurence firma v krátkém období určitě uzavře výrobu v situaci, kdy celkové příjmy<variabilní náklady.

Vyhodnotit

Rozhodnětě o pravdivosti výroku

  1. Zaškrtněte výroky, které jsou pravdivé.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit.
  3. Vaše chybné odpovědi jsou vyznačeny červeně.

Monopolistická konkurence je trh tvořený velkou skupinou firem, které vyrábějí velmi podobné zboží a prodávají ho za různé ceny.

Monopolní síla firmy v monopolistické konkurenci je relativně malá, tzn. že je velká elasticita poptávky po její produkci a velký je také sklon křivky vyjadřující tuto poptávku.

V podmínkách monopolistické konkurence vyrábí firma výstup při klesajících průměrných nákladech jak v krátkém, tak v dlouhém období.

Výrobní efektivnost tržní struktury nastává za předpokladu, že firmy nemohou přerozdělením vstupů více zvětšit výstup.

Převis kapacity existuje v monopolistické konkurenci z toho důvodu, že v optimu je cena produkce vyšší než mezní náklady.

Přes určitou výrobní a alokační neefektivnost je monopolistický typ konkurence považován za žádoucí.

Proporcionální křivka poptávky (značená D) v Chamberlinově modelu obsahuje předpoklad, že všechny firmy výrobkové skupiny budou měnit cenu stejně jako reprezentativní firma.

Existence „výrobkové skupiny“ je v Chamberlinově modelu podmíněna velkým počtem firem vyrábějících diferencovaný produkt, shodnými nákladovými a poptávkovými křivkami těchto firem a vzájemně závislým rozhodnutím firem.

Dlouhodobé optimum firmy je v podmínkách monopolistické konkurence charakterizováno rovností MR = MC = AR = AC.

Stejně jako v případě monopolu, také v monopolistické konkurenci může být firma dlouhodobě zisková, ale nemůže být dlouhodobě ve ztrátě .

Vyhodnotit

Comments are closed.