Monetární a fiskální politika v otevřené ekonomice

Stěžejní pojmy

tzv. Mundell – Flemingův model
dokonalá kapitálová mobilita
nedokonalá kapitálová mobilita, dokonalé immobilita kapitálu
rámec fixního a flexibilního měnového kurzu
monetární politika, operace na volném trhu a diskontní nástroje
expanzivní a restriktivní monetární politika
změny měnové báze
peněžní transmisní mechanismus
exogenní a endogenní peněžní zásoba
cílování inflace
fiskální politika, příjmy a výdaje státního rozpočtu
expanzivní a restriktivní fiskální politika


Shrnutí základních poznatků.

1.Mundell – Flemingův model vychází z následujících předpokladů: krátké období, fixní cenová hladina, nevyužité výrobní faktory (ekonomika v recesi), fixní ceny výrobních faktorů a dokonalá kapitálová mobilita.

2. V podmínkách fixního měnového kurzu je monetární politika neúčinná, protože monetární restrikce je doprovázena monetární expanzí způsobené intervencí centrální banky s cílem zabránit zhodnocení domácí měny.

3. V podmínkách flexibilního měnového kurzu je monetární politika vysoce účinná, protože monetární restrikce je doprovázena nominálním i reálným zhodnocením domácí měny a následným snížením čistých exportů. V podmínkách dokonalé kapitálové mobility dochází k poklesu reálného důchodu při nezměněné úrokové míře.

4. V podmínkách dokonalé kapitálové imobility a režimu fixního měnového kurzu je monetární restrikce neúčinná, protože intervence centrální banky (s cílem zabránit zhodnocení nominálního měnového kurzu domácí měny) v podobě prodeje domácí měny znamená monetární expanzi.

5. V podmínkách dokonalé kapitálové imobility a režimu flexibilního měnového kurzu je monetární restrikce účinná. Dopad monetární restrikce na produkt (tj. účinnost) závisí významně na citlivosti čistých exportů na změny reálného měnového kurzu.

6. V podmínkách fixního měnového kurzu je fiskální politika v M-F modelu účinná, protože fiskální restrikce je doprovázena monetární restrikcí způsobenou intervencí centrální banky s cílem zabránit znehodnocení domácí měny.

7. V podmínkách flexibilního měnového kurzu je fiskální politika neúčinná, protože fiskální restrikce je doprovázena nominálním i reálným znehodnocením domácí měny a následným zvýšením čistých exportů. V podmínkách dokonalé kapitálové mobility dochází k poklesu reálného důchodu při nezměněné úrokové míře.

8. V podmínkách dokonalé kapitálové imobility a režimu fixního měnového kurzu je fiskální restrikce neúčinná, protože intervence centrální banky (s cílem zabránit změně nominálního měnového kurzu domácí měny) v podobě prodeje domácí měny znamená monetární expanzi.Tlak na růst reálného důchodu bude působit, dokud se platební bilance znovu nevyrovná.

9. V podmínkách nedokonalé kapitálové mobility a režimu fixního měnového kurzu je monetární restrikce neúčinná. Intervence centrální banky s cílem zabránit zhodnocení domácí měny znamená monetární expanzi. Na přebytku platební bilance se v daném případě podílí jak příliv kapitálu, tak zlepšení čistých exportů.

10. V podmínkách nedokonalé kapitálové mobility a režimu flexibilního měnového kurzu je monetární restrikce účinná. Dopad na reálný důchod a úrokovou míru závisí na citlivostních parametrech (b, k, h, ν).

11. V podmínkách nedokonalé kapitálové mobility a režimu fixního měnového kurzu je fiskální expanze účinná, ale dochází k efektu vytěsnění (velikost vytěsňovacího efektu závisí na citlivostních parametrech).

12. V podmínkách nedokonalé kapitálové mobility a režimu flexibilního měnového kurzu je fiskální expanze účinná, ale dochází k částečnému vytěsnění domácích investic a částečnému mezinárodnímu vytěsňovacímu efektu (velikost vytěsňovacího efektu závisí na citlivostních parametrech).


Výklad vybrané tématiky

Fiskální expanze v systému fixního měnového kurzu

Fiskální expanze v systému fixního měnového kurzu 2

Fiskální expanze v systému fixního měnového kurzu 3

Fiskální expanze v systému flexibilního měnového kurzu

Fiskální expanze v systému flexibilního měnového kurzu 2

Fiskální expanze v systému flexibilního měnového kurzu 3

Fiskální restrikce v systému fixního měnového kurzu

Fiskální restrikce v systému flexibilního měnového kurzu

Maximálně účinná monetární politika

Monetární expanze – zvýšení nominální zásoby peněz

Monetární expanze v systému fixního měnového kurzu

Monetární expanze v systému fixního měnového kurzu 2

Monetární expanze v systému fixního měnového kurzu 3

Monetární expanze v systému flexibilního měnového kurzu

Monetární expanze v systému flexibilního měnového kurzu 2

Monetární expanze v systému flexibilního měnového kurzu 3

Monetární restrikce v systému fixního měnového kurzu

Monetární restrikce v systému flexibilního měnového kurzu

Neúčinná monetární politika

Účinnost fiskální politiky – nulový vytěsňovací efekt

Účinnost fiskální politiky – úplný vytěsňovací efekt

Účinnost fiskální politiky – vliv sklonu křivky IS – nízké b

Účinnost fiskální politiky – vliv sklonu křivky IS – vysoké b

Účinnost fiskální politiky – vliv sklonu křivky LM – nízké h

Účinnost fiskální politiky – vliv sklonu křivky LM – vysoké h

Účinnost fiskální politiky – vytěsňovací efekt

Účinnost monetární politiky – vliv sklonu křivky IS – nízké b

Účinnost monetární politiky – vliv sklonu křivky IS – vysoké b

Účinnost monetární politiky – vliv sklonu křivky LM – nízké h

Účinnost monetární politiky – vliv sklonu křivky LM – vysoké h

Prezentace ke stažení (Mundell – Flemingův model) – .ppt, 5MB

Pro přehrání videa je nutné mít nainstalovaný Flash Player.


Doplňovací cvičení

  1. Do vynechaného místa doplňte vhodný výraz, tak aby věta dávala smysl a její význam byl pravdivý.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit a vedle Vámi zadaného výrazu se zobrazí správný výsledek.
  3. Porovnejte své odpovědi s výsledky. Slova se samozřejmě mohou lišit, ale význam by měl být stejný.

Fiskální a monetární politika v uzavřené ekonomice

1. Účinnost fiskální expanze (růst vládních nákupů o ΔG) v modelu IS-LM lze vyjádřitpodílem konečné změny rovnovážného produktu a impulsu pro změnu produktu (tj. α •ΔG).

2. Čím nižší je citlivost autonomních výdajů na úrokovou sazbu, tím strmější je křivka IS. Fiskální expanze budeúčinnější (za jinak stejných podmínek), protože růst úrokové míry méně sníží autonomní výdaje.

3. Čím vyšší je citlivost poptávky po penězích na úrokovou sazbu, tímplošší je křivka LM. Fiskální expanze budeúčinnější (za jinak stejných podmínek), protože růst úrokové míry výrazněji sníží spekulační poptávku po penězích.

4. Účinnost monetární restrikce (pokles reálných peněžních zůstatků o Δ(M/P)) v modelu IS-LM lze vyjádřit podílem konečné změny rovnovážného produktu a impulsu pro změnu produktu (tj. (1/k) •Δ(M/P)).

5. Čím vyšší je citlivost autonomních výdajů na úrokovou sazbu, tím plošší je křivka IS. Monetární expanze budeúčinnější (za jinak stejných podmínek), protože pokles úrokové míry více zvýší autonomní výdaje.

6. Čím nižší je citlivost poptávky po penězích na úrokovou sazbu, tímstrmější je křivka LM. Monetární expanze budeúčinnější (za jinak stejných podmínek), protože pokles úrokové míry méně zvýší spekulační poptávku po penězích.

7. Fiskální expanze bude v uzavřené ekonomice maximálně účinná v podmínkách vertikální křivky IS, tj. při nulové citlivosti autonomních výdajůna úrokovou sazbu.

8. Fiskální restrikce bude v uzavřené ekonomice maximálně účinná v podmínkách vertikální/horizontální křivky LM, tj. při citlivosti poptávky po penězích na úrokovou sazbu rovnénekonečnu.

9. Monetární expanze bude v uzavřené ekonomice maximálně účinná v podmínkách vertikální křivky LM, tj. při citlivosti poptávky po penězích na úrokovou sazbu rovnénule (tzv. klasický případ). Za těchto podmínek jsou peníze poptávány pouze z transakčních důvodů.

10. Monetární expanze bude v uzavřené ekonomice neúčinná v podmínkách horizontální křivky LM, tj. při citlivosti poptávky po penězích na úrokovou sazbu rovnénekonečnu (tzv. past likvidity).

11. V případě úplného vytěsňovacího efektu v uzavřené ekonomice platí následující: růst vládních výdajů vyvolá na trhu peněz růst poptávky po penězích a při nezměněné peněžní nabídcerůst domácí úrokové sazby, následuje pokles domácích investičních a spotřebních výdajů.

Fiskální a monetární politika v otevřené ekonomice

1. V režimu fixního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové mobility je monetární expanze neúčinná, protože intervence centrální banky (s cílem zabránit znehodnocení domácí měny) v podobě nákupu domácí měny znamená monetární restrikci.

2. V režimu flexibilního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové mobility je monetární expanze účinná, protože znehodnocení domácí měny zvýší čisté exporty (za předpokladu platnosti Marshall-Lernerovy podmínky).

3. V režimu fixního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové mobility je fiskální expanze účinná, protože intervence centrální banky (s cílem zabránit zhodnocení kurzu domácí měny) v podobě prodeje domácí měny znamená monetární expanzi.

4. V režimu flexibilního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové mobility je fiskální expanze neúčinná, protože zhodnocení domácí měny sníží čisté exporty. V tomto případě 1 CZK vládních nákupů vytěsní v důsledku zhodnocení domácí měny 1CZK čistých exportů – jedná se o tzv. mezinárodní vytěsňovací efekt.

5. V podmínkách dokonalé kapitálové imobility je platební bilance vyrovnaná, pokud je vyrovnaná (výkonová, resp. obchodní) bilance, protože citlivost čistých kapitálových toků na úrokový diferenciál jenulová.

6. V režimu fixního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové imobility je monetární expanze neúčinná, protože intervence centrální banky (s cílem zabránit znehodnocení domácí měny) v podobě nákupu domácí měny znamená monetární restrikci.

7. V režimu fixního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové imobility je fiskální expanze neúčinná, protože intervence centrální banky (s cílem zabránit znehodnocení domácí měny) v podobě nákupu domácí měny znamená monetární restrikci. Tuto situaci nazýváme úplný vytěsňovacíefekt, protože při daném produktu je platební bilance vyrovnaná jen při vyrovnanévýkonové bilanci, nejsou vytěsněny čisté exporty.

8. V režimu flexibilního měnového kurzu a v situaci dokonalé kapitálové imobility je fiskální i monetární politika účinná vzhledem ke změně reálného produktu. Změna reálného produktu i úrokové míry závisí na sklonukřivek IS a LM a na citlivosti čistých exportůna reálný měnový kurz.

Vyhodnotit

Rozhodnětě o pravdivosti výroku

  1. Zaškrtněte výroky, které jsou pravdivé.
  2. Po vyplnění klikněte na tlačítko vyhodnotit.
  3. Vaše chybné odpovědi jsou vyznačeny červeně.

V případě intervence centrální banky s cílem zabránit znehodnocení domácí měny dochází k poklesu domácí peněžní zásoby a k poklesu devizových rezerv.

Mezinárodní vytěsňovací efekt je spojen s fiskální expanzí v podmínkách fixního měnového kurzu.

V režimu flexibilního měnového kurzu a situaci dokonalé kapitálové mobility je mezinárodní vytěsňovací efekt spojen s depreciací domácí měny.

V režimu flexibilního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové mobility je monetární restrikce následována poklesem čistých exportů v důsledku reálného zhodnocení domácí měny.

V režimu fixního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové mobility je fiskální restrikce následována monetární restrikcí.

V režimu fixního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové mobility je fiskální restrikce doprovázena intervencí centrální banky v podobě prodeje domácí měny.

V režimu flexibilního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové mobility je fiskální expanze doprovázena reálným zhodnocením domácí měny a nárůstem čistých exportů ekonomiky.

Reálné znehodnocení domácí měny se v podmínkách dokonalé kapitálové mobility promítne do posunu křivky BP dolů.

Reálné zhodnocení domácí měny se v podmínkách dokonalé kapitálové mobility graficky promítne jen do posunu křivky IS doleva.

V podmínkách fixního měnového kurzu a dokonalé kapitálové mobility je fiskální expanze doprovázena růstem peněžní nabídky a růstem devizových rezerv.

V režimu fixního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové imobility je fiskální expanze doprovázena intervencí centrální banky v podobě nákupu domácí měny a reálný produkt se zvýší.

V režimu fixního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové imobility je monetární expanze doprovázena intervencí centrální banky v podobě nákupu domácí měny a reálný produkt se nezmění.

V režimu flexibilního měnového kurzu a v podmínkách dokonalé kapitálové imobility je fiskální expanze doprovázena reálným zhodnocením domácí měny a nárůstem čistých exportů ekonomiky.

V režimu flexibilního měnového kurzu a v podmínkách nedokonalé kapitálové mobility je účinnost fiskální expanze nezávislá na citlivosti čistých exportů na úrokovou sazbu.

V režimu flexibilního měnového kurzu a v podmínkách nedokonalé kapitálové mobility je účinnost monetární expanze tím vyšší, čím plošší je křivka BP.

Vyhodnotit

Comments are closed.